Kalendarz

Dziś: 2019-10-17
Jutro: 2019-10-18

zobacz pełny kalendarz

Artykuł sponsorowany

Konkursy

Polecamy

Wykład "Sztuka i architektura wobec przestrzeni natury" - MCK


Wykład dr Moniki Rydiger zatytułowany "Sztuka i architektura wobec przestrzeni natury", który odbędzie się 22 marca o godz. 18.00 przy Rynku , to kolejne spotkanie z cyklu Archi-czwartki w MCK.

Współczesna architektura norweska ujawnia niezwykle głęboką świadomość natury. Wynika to tak z tradycji budownictwa tego regionu, jaki i specyficznego kontekstu geograficzno – przyrodniczego. Ale tak spektakularne i wybitne dzieła, tworzone przez Sverre Fehna, pracownie Snøhetta, Jensen&Skodvin czy też Helen&Hard, należy również rozpatrywać w szerszym kontekście zmian, jakie dokonały się w sztuce współczesnej w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Pod koniec lat 60. XX wieku w sztuce dokonał się wyraźny zwrot ku naturze. Obszarem nowych działań artystycznych, ich kontekstem i tworzywem stał się krajobraz naturalny. Takie procesy jak erozja, czynniki atmosferyczne – deszcz, śnieg, słońce – zostały przez artystów zaliczone do czynności warsztatowych. Pierwsze dzieła land artu, tworzone w opozycji do prac celebrujących technikę i maszynę, nie były tylko propozycją nowego trendu, ale stały się wyrazem rodzącej się nowej świadomości roli natury w sztuce. Artysta  miał widzieć w naturze partnera i traktować ją podmiotowo. Ta nowa świadomość natury miała fundamentalne znaczenie dla wypracowania nowych formuł i poszukiwań tak w sztuce jak i w architekturze. Rozwijane w odniesieniu do koncepcji zrównoważonego rozwoju i ekologii przynoszą zaskakujące i spektakularne efekty.


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook