Wystawa "Kraków Bronisława Schönborna" - Kamienica HipolitówPowiązane obiekty:
Powiązane newsy:

Od 15 marca do 20 maja Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przypomni na łączonej wystawie w Kamienicy Hipolitów i Pałacu Krzysztofory twórczość Bronisława Schönborna (1909–1971) – rysownika, który głównym motywem swojego dzieła uczynił Kraków. Na ekspozycji znajdzie się blisko dwieście prac artysty pochodzących z kolekcji naszego muzeum i zbiorów prywatnych.

Ideą wystawy jest przypomnienie dzieła rysownika w kontekście współczesności i próba spojrzenia na kulturowe dziedzictwo Krakowa ostatniego półwiecza. Czarno-białe rysunki  Schönborna zostaną  zestawione z wielkoformatowymi, kolorowymi, współczesnymi fotografiami powielającymi ujęcia znane z przeszłości, ale formalnie z nimi skontrastowanymi.
Bohater wystawy był barwną i ciekawą postacią powojennego Krakowa. Ten wielki miłośnik jego historii i kultury swoje pasje artystyczne związał z działalnością dokumentacyjną ocalałych zabytków architektonicznych miasta. Dzięki  ogromnej wiedzy o ikonografii Krakowa popularyzował historię jego zabytków wśród turystów jako miejski przewodnik. Zaangażowanie artystyczne łączył także z pracą redakcyjną i dziennikarską publikując na łamach codziennej krakowskiej prasy.

Twórczość plastyczną poświęcił przede wszystkim rysunkowi wykonanemu ołówkiem bądź kredką, rzadziej tuszem. Dzięki emocjonalnemu walorowi prac wykraczają one poza czysto dokumentacyjny charakter. Miejski entourage nadaje utrwalonej na nich zabytkowej architekturze niepowtarzalny charakter i nastrój. Tę cechę, która czyni z Krakowa bardzo atrakcyjne, „magiczne” miasto, intuicyjnie odkrywają zwiedzający je turyści. 
Schönborn utrwalał na rysunkach budowle miasta, a także portale, bramy, podwórka, klatki schodowe, piwnice, detale architektoniczne (np. godła kamienic, drzwi, kołatki, kraty, latarnie). Ze wszystkich prac  Schönborna najbardziej monumentalnym dziełem jest cykl rysunków dotyczący wzgórza wawelskiego. Zawarty w nich mistrzowski kunszt plastyczny, pozwala je ocenić jako najlepszy artystycznie zespół w dorobku rysownika.

Wernisaż wystawy: 14 marca 2012, godz. 17.00, Kamienica Hipolitów

Wystawa czynna:
15 marca – 20 maja 2012 w Kamienicy Hipolitów i Pałacu Krzysztofory

Godziny otwarcia
do 29 kwietnia:
środa – niedziela 9.00 – 16.00
Czwartek 12.00 – 19.00
od 2 do 20 maja:
środa – niedziela 10.00 – 17.30

Ceny biletów:
Normalny: 6 zł
Ulgowy: 4 zł
Zbiorowy, szkolny: 3,50 zł
Rodzinny: 12 zł


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook