Wystawa "Ludzie z listy Schindlera: Józef Bau" - Fabryka Oskara SchindleraPowiązane obiekty:
Powiązane newsy:

16 maja o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy "Ludzie z listy Schindlera: Józef Bau". Kolejna wystawa w Fabryce Emalia Oskara Schindlera z cyklu „Ludzie z Listy Schindlera” opowiada historię Józefa Bau, który niejako przez przypadek został wciągnięty do transportu żydów z KL Plaszow do ewakuowanej fabryki Oskara Schindlera w Brünnlitz na Morawach. Bau nie znał właściciela fabryki ani w niej nie pracował, jedynie za sprawą swojej żony, Rebeki, znalazł się wśród ewakuowanych osób.

Józef Bau – artysta grafik, pisarz, poeta – osoba wszechstronnie utalentowana. Urodził się i dorastał w Krakowie, skąd w latach 50. XX wieku wyemigrował do Izraela. Mimo traumatycznych wspomnień Holokaustu prace Józefa Baua przesycone są niezwykłym, nieco absurdalnym humorem. Jako jeden z pierwszych twórców w Izraelu tworzył filmy rysunkowe. Wykonywał czołówki filmów izraelskich z lat 60. i 70. XX wieku, a także stworzył wiele reklam. Wystawy jego prac były organizowane między innymi w Hiszpanii, Izraelu, Kanadzie i Polsce. Był pierwszym obywatelem Izraela, którego prace eksponowano w światowej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku w 2007 roku.
Ekspozycja w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, w Fabryce Emalia Oskara Schindlera, ukazuje przekrój twórczości Józefa Baua, od grafik, rysunków, obrazów olejnych, przez plakaty, do twórczości literackiej i audiowizualnej. Postać Józefa Baua jest doskonałym przykładem, że za imionami i nazwiskami osób z listy Schindlera kryją się losy rzeczywistych ludzi, którym udało się przetrwać piekło i zachować swoje człowieczeństwo.

Kurator wystawy: Tomasz Owoc
Aranżacja plastyczna: Anna Zbdyrska

Wernisaż wystawy: 16 maja 2012, godz. 18.00
Wystawa czynna: 17 maja – 14 października 2012 r., Fabryka Emalia Oskara Schindlera

Godziny otwarcia:
od 1 kwietnia do 20 maja:
środa – niedziela 10.00 – 17.30

Ceny biletów:

normalny: 5 zł
ulgowy: 4 zł
zbiorowy/szkolny: 3,50 zł
rodzinny: 10 zł
Zwiedzający, którzy zakupili bilet wstępu na wystawę stałą "Kraków - czas okupacji 1939-1945", zwiedzają wystawę bezpłatnie.


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook