„Zagrajmy to jeszcze raz... Muzyka Nowej Huty 1950-2000”.Powiązane obiekty:
Powiązane newsy:

Do 2 października potrwa wystawa „Zagrajmy to jeszcze raz... Muzyka Nowej Huty 1950-2000”.

Kiedy myślimy „Nowa Huta” i „muzyka” nasuwa się jedno skojarzenie – Piosenka o Nowej Hucie, jej prapremiera miała miejsce w Polskim Radiu w Krakowie 8 maja 1951 r. Bardzo szybko utwór, w wykonaniu Wandy Frogni i Piotra Kruszewskiego, zdobył ogromną popularność i na lata stał się nowohuckim evergreenem. Właśnie nim zaczynamy naszą wystawę Zagrajmy to jeszcze raz... Muzyka Nowej Huty 1950-2000.
Dotychczas nasze muzealne działania ograniczały sie do przedstawiania historii architektury i życia codziennego – teraz odsłaniamy mniej znaną twarz Nowej Huty. Muzeum przygotowało wystawę o ważnym elemencie nowohuckiej kultury – muzyce rozrywkowej.

Pokazujemy dzieje nowohuckiej muzyki na przestrzeni sześciu dekad: lata 50. – pieśń masowa i jazz, lata 60. – big-beat i kabaret, lata 70. – epoka muzyki pop, lata 80. – rockowa kontestacja, lata 90. oraz dwutysięczne – zimna fala, hard-core i hip-hop – „narodziny nowohuckości w muzyce”. Najważniejszym eksponatem na wystawie jest oczywiście muzyka – będzie można posłuchać utworów, nie tylko o Nowej Hucie, stworzonych przez tutejszych, bądź związanych z nowohuckimi domami kultury, artystów. Oprócz muzyki ważnymi elementami wystawy będą wywiady z nowohuckimi muzykami, archiwalne zdjęcia, dokumenty i nagrania oraz dokumentalny film o historii muzyki Nowej Huty. Każda epoka muzyczna zilustrowana będzie charakterystycznym dla niej sprzętem muzycznym od radia, poprzez gramofon „Bambino”, magnetofony szpulowy i kasetowy, na odtwarzaczu mp3 „iPod” kończąc. Na scenie zobaczycie Państwo instrumenty, takie jak gitary stworzone przez big-beatowców amatorów, perkusję, mikrofon, wzmacniacze, kolumny, a więc wszystko to, co pozwalało „dać czadu”.

Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16

Wystawa czynna:
12 maja – 2 października, 2011 r.
od wtorku do niedzieli w godz. 9.30–17.00

Ceny biletów:
normalny: 5 zł
ulgowy: 4 zł
zbiorowy/szkolny: 3,50 zł
rodzinny: 10 zł
Dniem wolnym od opłat za wstęp jest środa.


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook