Krakowskie festiwale – grudniowe aktualności
Kraków

Krakowskie festiwale – grudniowe aktualności

W Krakowie zawsze dużo się dzieje, a tutejsze festiwale zdobywają sławę, która przekracza granice regionu, kraju oraz Europy i dociera w wiele zakątków świata. Imprezy organizowane z ogromnym rozmachem uzupełniają kameralne spotkania z twórcami, każdy więc znajdzie coś dla siebie w kalendarium. Na grudzień zapowiedziano dwa niezwykle ciekawe eventy: jeden dla miłośników teatru, drugi dla podróżników eksplorujących górskie szczyty. Zapowiada się więc interesujący i różnorodny miesiąc, tym bardziej, że to okres świątecznych spotkań z bliskimi i przyjaciółmi.

15. Międzynarodowy Festiwal Teatralny

Teatr Łaźnia Nowa jest areną dla Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, który rozpoczyna się w Krakowie 7 grudnia 2022 roku i potrwa do 16 grudnia. Jak co roku będzie to okazja do spojrzenia z nieoczekiwanej perspektywy na rzeczywistość. Organizatorzy uprzedzają, że spektakle wytrącają widownię ze strefy komfortu, poruszając tematy najbardziej aktualne i kontrowersyjne.

Czym różni się tegoroczna edycja od czternastu wcześniejszych? Dyrektor Boskiej Komedii Bartosz Szydłowski zwraca uwagę na zmianę formuły i przeniesienie ważnych spektakli najmłodszych twórców do konkursu INFERNO, po to, by rywalizowały z dziełami bardziej znanych i uznanych przez publiczność reżyserów. Zdaniem Bartosza Szydłowskiego dojrzałość wypowiedzi młodego pokolenia to znak nadchodzącej zmiany w sposobach opowiadania o sobie, formułowania istotnych dla teatru tematów. Dzięki takiemu podejściu do twórczości teatralnej festiwale w Krakowie potrafią burzyć tabu, bez względu na to, kogo dotyka temat dramatu: wiary i religii, kultu świętości, relacji międzyludzkich czy prezydenta kraju. W konkursie INFERNO znalazły się więc spektakle młodych twórców oraz ich bardziej doświadczonych kolegów, których znamy już z poprzednich edycji Boskiej Komedii. Sprzedaż biletów na wydarzenia rozpoczęła się już w połowie listopada.  

Krakowskie festiwale – grudniowe aktualności

Festiwal górski w Krakowie

Festiwale w Krakowie przyciągają nie tylko miłośników kultury wyższej. Ludzie gór i podróżnicy ciekawi świata z zamiłowaniem do przekraczania granic spotkają się na Krakowskim Festiwalu Gór już 10 i 11 grudnia w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Na imprezie spotkamy wiele znakomitych osobowości z branży m.in. świetnych alpinistów i zdobywców najwyższych szczytów. Warto zarezerwować termin w swoim kalendarzu.

Krakowski Rynek Główny w świątecznej atmosferze

Pierwszy czwartek grudnia to początek konkursu krakowskich szopek. W tym roku twórcy już 1 grudnia zaprezentują swoje prace na stopniach pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym. Obecny konkurs jubileuszowy z okazji osiemdziesięciolecia, nazywany jest rocznicą dębową. Laureaci konkursu na najpiękniejszą szopkę zostaną wyłonieni 4 grudnia.

Spacer po jarmarku bożonarodzeniowym na Rynku Głównym i obejrzenie szopek to doskonały sposób na wprowadzenie się w świąteczną atmosferę. W grudniu chętniej i częściej spotykamy się w szerszym gronie przy wspólnym kolędowaniu i biesiadowaniu. Wydarzenia festiwalowe organizowane w tym czasie w Krakowie znakomicie wpisują się w ten wyjątkowy nastrój.