Jak należy zachowywać się w teatrze?
Edukacja

Jak należy zachowywać się w teatrze?

Pierwsza wizyta w teatrze? Może przejawiać się lekkim stresem. Największą naszą obawą jest ubiór i jak należy zachować się podczas spektaklu. W takich miejscach obowiązują pewne zasady, których należy przestrzegać. Do teatru może iść każdy, niezależnie od wieku czy płci. Taki rodzaj rozrywki cieszy się coraz większą popularnością. 

Jak ubrać się do teatru? 

To pytanie zadaje sobie prawie każdy, kto zamierza wybrać się do teatru po raz pierwszy. Warto postawić na coś eleganckiego o stonowanych kolorach. Zależy też, czy wybierasz się na premierę, czy jest to luźne wyjście ze znajomymi na spektakl, który jest grany od jakiegoś czasu. W tym przypadku możesz postawić na luźniejszy outfit.

Jak należy zachowywać się w teatrze?

Jak zajmować miejsce w teatrze? 

Najlepiej na spektakl przyjść 15 minut przed czasem jego rozpoczęcia. Kurtki i płaszcze możemy zostawić w szatni, która jest zazwyczaj bezpłatna. Na salę nie powinniśmy wnosić jedzenia, możemy natomiast przed lub podczas przerwy skorzystać z bufetu. 

Jeśli masz problem ze znalezieniem swojego miejsca, nie wstydź się poprosić obsługi o pomoc. Jeśli widzisz, że ktoś zmierza do Twojego rzędu - pamiętaj, by go przepuścić. Wybierasz się na spektakl, gdzie miejsca nie są numerowane? Oznacza to, że możesz zająć dowolne przez siebie miejsce. Przed rozpoczęciem sprawdź, czy wszystko z Twoim siedzeniem jest w porządku, czy czujesz się komfortowo i na koniec wycisz telefon, w końcu nie chciałbyś zwrócić uwagi całej widowni na siebie podczas występu aktorów. 

Czy pod koniec sztuki należy klaskać? 

Czasami zdarza się, że widownia klaszcze podczas jakiejś wyjątkowej sceny, jednak zazwyczaj jest to krótkie klaskanie. Gdy spektakl ma formę komediową możemy się śmiać i być żywiołowi. Po zakończeniu sztuki aktorów powinno nagrodzić się gorącymi brawami. Równie często widownia nagradza owacjami na stojąco, gdy spektakl okazuje się być na naprawdę bardzo dobrym poziomie, jak i gra aktorska. Według zasad savoir-vivru salę powinno się opuścić dopiero po zakończeniu przedstawienia. Jeśli naprawdę grana sztuka nie wywiera na Tobie żadnych emocji i ciężko Ci się ją ogląda, możesz wymknąć się podczas przerwy. Teatr powinien być przyjemnością.