Jak wygląda matura ustna z polskiego?
Edukacja

Jak wygląda matura ustna z polskiego?

Szkoła dopiero się rozpoczęła, wciąż niektórzy uczniowie żyją jeszcze wakacjami, ale wśród tych uczniów są tegoroczni maturzyści, którzy będą musieli zmierzyć się z napisaniem matury pisemnej, jak i zdaniem ustnej. W tym artykule omówimy, jak wygląda przebieg matury ustnej z języka polskiego w 2023 roku. Z czym będą musieli zmierzyć się uczniowie? Na to pytanie, odpowiedź znajdziesz poniżej.

Jak będzie wyglądać egzamin z matury ustnej?

Przyszłoroczny egzamin ustny będzie szczególnie trudny dla maturzystów. Egzamin będzie składał się z 2 zadań. Pierwsze zadanie będzie jednym z otwartych pytań egzaminacyjnych na tematy związane z lekturami. Lista, którą opublikowała CKE, jest dość obszerna – znalazło się na niej aż 50 pozycji! Należy również zaznaczyć, że do każdej książki dołączone jest od 2 do nawet 15 pytań, zatem materiału jest naprawdę dużo. Drugim zadaniem jest przygotowanie odpowiedzi na pytanie na podstawie wybranego tekstu literackiego, ikonograficznego lub językowego i jednocześnie odwołującego się do innego tekstu kultury lub tekstu literackiego.

Jak wygląda matura ustna z polskiego?

Jak przygotować się do matury ustnej z polskiego?

Przed przystąpieniem do egzaminu poświęć trochę czasu na napisanie wszystkiego, co wiesz na wybrany temat. Pomoże Ci to nie tylko uzyskać lepszą ocenę z egzaminu, ale także wyjść z niego z cenną wiedzą, którą możesz wykorzystać w przyszłości. Uczeń dostaje po wylosowaniu pytania 10 minut na napisanie konspektu, w którym musi zebrać wszystkie swoje myśli. W trakcie ćwiczeń sprawdź jakie tematy i pytania pojawiły się do tej pory, wylosuj jedno z nich i postaraj się opisać zagadnienie, jak najlepiej potrafisz. Czynność dobrze jest powtórzyć kilkanaście razy. Przyniesie Ci to dobry efekt podczas prawdziwego egzaminu oraz odejmie stres, który bez żadnego powtórzenia mógłby Ci sprawiać trudności.