Jak napisać wiadomość do wykładowcy?
Edukacja

Jak napisać wiadomość do wykładowcy?

Dla początkujących komponowanie takiego maila może być stresującym zadaniem. Jednak zastosowanie się do tych trzech wskazówek rozwiąże problem. 

Co na początek?

Kiedy piszesz e-mail do nauczyciela, ważne jest, aby w górnej części wiadomości umieścić swoje imię i nazwisko oraz adres. Chcemy wypaść racjonalnie i profesjonalnie, więc najlepiej wysłać maila z poważnie brzmiącego adresu e-mail. Najlepiej, jeśli jest to ten przyznany przez uczelnię albo składający się z imienia i nazwiska.

Następnie należy zamieścić temat wiadomości - powinien on być prosty i jasny, np. "Pytanie o ustalenie terminu egzaminu poprawkowego z matematyki. Najświętsza zasada pisania e-maili dotyczy jednak samego ich początku: wybaczamy mniej formalne powitania, takie jak "cześć" czy "dzień dobry", ale nigdy przenigdy nie rozpoczynaj korespondencji ze swoim wykładowcą od nazwania go panem Wojciechem - chyba że uczył cię w liceum i jest teraz na emeryturze.

Powinniśmy zacząć od napisania "szacowny/a", a następnie dodać tytuł danego wykładowcy. W tym miejscu właściwie najłatwiej popełnić faux pas, myląc stopnie naukowe; jeśli nie jesteśmy pewni, najlepiej sprawdzić na oficjalnych dokumentach lub stronach internetowych uczelni.

Jak napisać wiadomość do wykładowcy?

Później już z górki 

W mailu zaczynamy od przedstawienia się (imię, nazwisko i kierunek studiów), a następnie od krótkiego wyjaśnienia powodu pisania. Wyeliminuj więc słowotok, używaj konkretnego języka i bądź szczery.

Nie używamy również wykrzykników, wielkich liter ani emotikonów w piśmie. W końcu jest to formalne pismo, a emotikony są nieodpowiednie do poufnych rozmów, takich jak ta. Oczywiście podczas pisania zwracamy uwagę na zasady ortografii i interpunkcji. Starannie dobieramy słowa, aby inni ludzie zrozumieli, co mamy na myśli. Korespondencję tego typu kończymy słowami "z poważaniem" lub "z wyrazami szacunku".