Wizyta w gabinecie stomatologicznym jest stresująca dla wielu osób, ponieważ kojarzy się im z bólem i dużym dyskomfortem. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Warto pamiętać, że obecne metody leczenia diametralnie różnią się od tych stosowanych kilka dekad temu. Jak zatem dobrze się przygotować do wizyty u dentysty?
Jak często chodzić do dentysty?
Na pytanie, z jaką częstotliwością należy odwiedzać gabinet dentysty, nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Wiele zależy tu od wieku pacjenta oraz jego ogólnego stanu zdrowia. Poza tym nie u wszystkich ryzyko występowania chorób zębów jest jednakowe. Niemniej w praktyce spora część Polaków zgłasza się do stomatologa wówczas, gdy pojawia się silny ból zęba. Prawdopodobieństwo wystąpienia takich nieprzyjemnych sytuacji da się znacząco zminimalizować. Wystarczy regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne. W zależności od indywidualnych potrzeb powinny się one odbywać raz na kwartał lub raz na pół roku. Nieco inaczej wygląda to w przypadku dzieci, z którymi należy wybierać się do dentysty co trzy miesiące. Wizyty kontrolne to niezwykle istotny element profilaktyki chorób uzębienia – doskonale sprawdza się tu zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Brak wizyt kontrolnych u dentysty w bliższej lub dalszej przyszłości skutkuje czasochłonnym leczeniem zaniedbanych zębów.
O czym pamiętać, udając się do dentysty?
Wizyta u dentysty nie wymaga specjalnych przygotowań, ale jest kilka ważnych kwestii, o których trzeba pamiętać. Przede wszystkim konieczne jest dokładne wyszczotkowanie zębów, wyczyszczenie przestrzeni pomiędzy zębami nićmi dentystycznymi oraz przepłukanie jamy ustnej specjalnym płynem. Najlepiej to zrobić na chwilę przed udaniem się do dentysty. Na ten aspekt uwagę muszą w szczególności zwrócić uwagę osoby palące papierosy, ale powyższe zasady odnoszą się do wszystkich pacjentów. Przed planowaną wizytą nie zaleca się spożywać żadnych pokarmów i przyjmować płynów innych niż woda. Należy mieć na uwadze komfort nie tylko swój, ale i dentysty. Dlatego też w rachubę nie wchodzą produkty spożywcze o charakterystycznym, silnym zapachu, np. cebula czy czosnek. Oprócz tego równie ważne jest nastawienie psychiczne. Nie ma po co niepotrzebnie się nakręcać negatywnymi myślami, gdyż powoduje to większy strach. Warto się zrelaksować i zrobić dla siebie coś przyjemnego. Wskazane jest też porozmawianie z dentystą o swoim lęku.
Jak wybrać odpowiedniego dentystę?
W ramach przygotować w gabinecie stomatologicznym dobrze jest poszukać odpowiedniego dentysty. Powinna być to wykwalifikowany i doświadczony specjalista, który cieszy się pozytywnymi opiniami wśród pacjentów. Jeśli tylko jest możliwość wybrania się do lekarza z polecenia kogoś zaufanego, należy z niej korzystać. Liczą się nie tylko umiejętności dentysty, ale też jego podejście do pacjentów. Zalecane jest wybieranie gabinetów, w których dentyści stosują najlepsze materiały stomatologiczne i nowoczesne metody leczenia.
Artykuł napisany we współpracy z centrum medycznym, gdzie profesjonalne usługi stomatologiczne świadczy dentysta Zielonki.