Jak napisać wstęp i zakończenie do pracy licencjackiej?
Edukacja

Jak napisać wstęp i zakończenie do pracy licencjackiej?

Za niedługo czeka Cię napisanie pracy dyplomowej? W tym artykule dowiesz się jak napisać wstęp oraz zakończenie. Te dwa etapy pracy są bardzo istotne i od nich zależy cały odbiór pracy. Dla pocieszenia możemy powiedzieć, że jak już zapoznasz się z elementami, to będzie to pewien schemat, który niewątpliwie sprawdzi się przy napisaniu każdej pracy dyplomowej.

Co powinna zawierać praca licencjacka?

Wstęp do pracy licencjackiej warto rozpocząć od tego jaki jest jej temat i szczegółowo go opisać. Drugim ważnym elementem jest poinformowanie odbiorcy dlaczego  postanowiliśmy zająć się tym, a nie innym tematem. W dalszym etapie pracy warto wspomnieć o literaturze, której się używało. Nie możemy zapomnieć o celu badania, co chcemy sprawdzić poprzez zrobienie analizy. Kolejny punkt to uwzględnienie metody badawczej, którą wybraliśmy do pracy. Ostatnim elementem wstępu jest informacja o kolejnych rozdziałach, czego będą dotyczyły i ile czytelnik może się ich spodziewać.

Dlaczego wstęp jest tak ważny?

Podstawowy argument, dlaczego wstęp jest najważniejszym dokumentem jest fakt, że to pierwszy obszar kontaktu z pracą. Dobrym wstępem możesz zapowiedzieć dobrą pracę, ale też zaciekawić czytelnika i recenzenta. Dobrym wstępem udowadniasz, że Twoja pracy jest dowodem zdyscyplinowanych akademickich kompetencji. Mówiąc w skrócie, dobry wstęp to gwarancja spokoju na obronie.

Jak napisać wstęp i zakończenie do pracy licencjackiej?

Zakończenie pracy licencjackiej - co się w nim znajduje?

Dobrą informacją jest to, że zakończenie pracy jest zazwyczaj krótsze niż wstęp. Zawierać powinno przede wszystkim podsumowanie wyników badań. Zazwyczaj autorzy prac umieszczają również na końcu informację, że mają nadzieję, że cel został zrealizowany, a poruszone zagadnienia z łatwością wytłumaczone.

Przydatne wskazówki przy pisaniu pracy licencjackiej

Najważniejsza porada brzmi tak: zacznij od pisania pracy tworząc notatki, które ułatwią Ci w tworzeniu wstępu, zakończenia, a także środkowych rozdziałów. Do dokładnego opisu przystąp, gdy już zdobędziesz wystarczającą ilość informacji.