Muzeum Historyczne Miasta Krakowa


Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Adres
Miasto: Kraków
Ulica: os. Słoneczne 16

Kontakt
Pokaż dane kontaktowe >>>
Telefon:(12) 425-97-75
E-mail:nowahuta@mhk.pl
Strona:www.mhk.pl

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa należy do najstarszych polskich muzeów. Gromadzi obiekty z zakresu kultury materialnej, dziejów politycznych i gospodarczych, sztuki oraz tradycji i zwyczajów mieszkańców Krakowa od czasów najdawniejszych do dziś.

Jest placówką wielooddziałową. Każdy z oddziałów prezentuje inny fragment dziejów Krakowa.

www.mhk.pl

Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

centrala tel. 12 619 23 02

tel./fax 12 422 32 64

dyrekcja@mhk.pl

Pałac Krzysztofory to główna siedziba Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W jego zabytkowych wnętrzach organizowane są wystawy czasowe. W piwnicach udostępniana jest pionierska w skali kraju ekspozycja średniowiecznych przedproży, ilustrujących dzieje przekształceń zabudowy przyrynkowej.

Wieża Ratuszowa, Rynek Główny

tel. 12 619 23 18

edukacja@mhk.pl

Wieża Ratuszowa należy do najbardziej znanych motywów architektonicznych Krakowa. Istniejąca od około 700 lat, jest symbolem potęgi politycznej i gospodarczej miasta oraz jego tradycji samorządowych. Udostępniana jest w okresie letnim (kwiecień - październik).

Barbakan, ul Basztowa

tel. 12 422 98 77

edukacja@mhk.pl

Barbakan to zabytek średniowiecznych fortyfikacji miejskich, wzniesiony w latach 1498-1499, jest jedną z nielicznych budowli tego typu zachowanych w Europie. Atrakcją Barbakanu są pokazy walk rycerskich, scenek rodzajowych z epoki średniowiecza i tańców dworskich. Obiekt jest udostępniany w okresie letnim (kwiecień - październik).

Mury Obronne, ul. Pijarska

tel. 12 421 13 61

edukacja@mhk.pl

Mury Obronne wraz z trzema średniowiecznymi basztami (Cieśli, Stolarzy, Pasamoników), Bramą Floriańską i Barbakanem tworzą bezcenny zespół, pokazujący, jak dawniej wyglądały obwarowania Krakowa. Funkcjonująca w okresie letnim trasa turystyczna: Mury Obronne - Barbakan pozwala poznać detale architektoniczne zabytkowych umocnień, a także historię miejskich fortyfikacji obronnych.

Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

tel. 12 422 42 19

hipolitow@mhk.pl

Kamienica Hipolitów jest jednym z niewielu muzeów wnętrz mieszczańskich. Prezentuje kulturę materialną, a także historię obyczajowości i życia codziennego krakowskiego patrycjatu. Ekspozycja stała Dom mieszczański ukazuje, jak niegdyś krakowianie urządzali swoje mieszkania. W piwnicach Kamienicy Hipolitów organizowane są wystawy czasowe.

Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

(oddział nieczynny z powodu remontu)

tel. 12 422 68 64

teatr@mhk.pl

Od 2008 roku w budynku oddziału „Dom pod Krzyżem" trwają prace remontowe i przygotowania do otwarcia nowej ekspozycji stałej. Głównym założeniem tej interaktywnej wystawy jest zilustrowanie, poprzez nowoczesną aranżację i odpowiednie eksponaty, najważniejszych przemian artystycznych zachodzących w krakowskim teatrze od XIX do XX wieku.

Stara Synagoga, ul. Szeroka 24

tel. 12 422 0962

starasynagoga@mhk.pl

Stara Synagoga jest najstarszą z zachowanych w Polsce synagog. Została wzniesiona na początku XV wieku przez gminę Żydów zamieszkałych w Kazimierzu pod Krakowem. Oddział gromadzi zabytki z zakresu historii Żydów, przede wszystkim krakowskich. Upowszechnia wiedzę o życiu, kulturze i tradycji społeczności żydowskiej.

Apteka pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18

tel. 12 656 56 25

apteka@mhk.pl

Apteka „Pod Orłem", prowadzona przez Tadeusza Pankiewicza przed wybuchem II wojny światowej, w latach 1941-1943 znalazła się w obrębie getta. Jej właściciel uzyskawszy od Niemców zgodę na stały pobyt w getcie i prowadzenie apteki stal się świadkiem życia zamkniętej dzielnicy i deportacji jej mieszkańców. Wystawa prezentuje pamiątki związane z Pankiewiczem, archiwalne zdjęcia i dokumenty

Celestat, ul. Lubicz 16

(oddział nieczynny z powodu remontu)

tel. 12 429 37 91

celestat@mhk.pl

Celestat z wystawą stałą Dzieje Krakowskiego Bractwa Kurkowego i obronności miejskiej jest ulokowany w autentycznej siedzibie jednego z najstarszych polskich bractw kurkowych. Trzon zbiorów stanowi kolekcja portretów krakowskich królów kurkowych i insygniów władzy z najcenniejszym z nich - srebrnym kurem. Obecnie oddział jest zamknięty dla zwiedzających z powodu prac remontowych.

Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2

tel. 12 633 14 14

pomorska@mhk.pl

Podstawowym zadaniem oddziału jest opieka nad miejscem kaźni wielu tysięcy ludzi w czasie II wojny światowej - celami byłego aresztu gestapo w Krakowie, mieszczącymi się w Domu Śląskim, siedzibie oddziału. W przygotowywaniu jest wystawa stała, na której, przy wykorzystaniu unikatowych eksponatów oraz nowoczesnych technik multimedialnych, zostaną pokazane tragiczne losy krakowian, ofiar niemieckiego, sowieckiego i PRL-owskiego aparatu represji w latach 1939-1945-1956.

Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16

tel. 12 425 97 75

nowahuta@mhk.pl

Oddział Dzieje Nowej Huty prezentuje wystawy czasowe związane z historią i zabytkami Nowej Huty, najmłodszej dzielnicy Krakowa. Gromadzi wszelkie przedmioty związane z tym terenem, również z czasów sprzed powstania kombinatu i nowej dzielnicy mieszkaniowej. Oddział funkcjonuje w nowatorskiej formule muzeum rozproszonego. Oprócz wystaw muzealnych organizowane są wycieczki po Nowej Hucie...

Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

tel. 12 427 30 38

salon@mhk.pl

Dom Zwierzyniecki mieści się w budynku położonym w malowniczej scenerii, u stóp wzgórza bł. Bronisławy na Salwatorze. Organizowane są tu artystyczne i historyczne wystawy czasowe związane ze Zwierzyńcem. Nieodłącznymi motywami ekspozycji są Lajkonik, szopki bożonarodzeniowe i emaus, których tradycja jest ciągle żywa w tej dzielnicy Krakowa.

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

tel. 12 257 10 17

fabrykaschindlera@mhk.pl

Wystawa Kraków - czas okupacji 1939-1945 to opowieść o Krakowie i losach jego polskich i żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej. Historia krzyżuje się tu z życiem codziennym, życie prywatne z tragedią, która dotknęła cały świat. Przeszłość Krakowa została wykreowana tak, by każdy zwiedzający mógł bezpośrednio dotknąć historii i poczuć emocje mieszkańców miasta okresu wojny.

Podziemia Rynku, Rynek Główny
tel. 12 426 50 02
rynek@mhk.pl

W podziemiach Rynku Głównego udostępniamy trasę turystyczną, przygotowaną w ramach projektu Śladem europejskiej tożsamości Krakowa. Na wystawie znajdują się zabytki pozyskane w trakcie prac archeologicznych, świadki ziemne (czyli nienaruszone fragmenty gruntu ukazujące przekrój przez kolejne warstwy archeologiczne), makiety i rekonstrukcje dawnej zabudowy Krakowa.

Sklepiki muzealne

Zapraszamy także do naszych sklepików muzealnych, mieszczących się w Pałacu Krzysztofory i Fabryce Emalia Oskara Schindlera. Można w nich kupić m.in. publikacje poświęcone historii Krakowa, katalogi wystaw MHK, albumy, gadżety z ikonografią dawnego Krakowa, płyty z prezentacjami multimedialnymi oraz rekonstrukcje biżuterii historycznej.

MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook