"W imię Jakuba S." - Łaźnia NowaPowiązane obiekty:
Powiązane newsy:

Czy wstydzimy się tego, że jesteśmy narodem, który ma chłopskie korzenie? Czy wypierając się swojej tożsamości, naznaczonej krwią przelaną na chłopskich powstaniach, możemy być świadomymi Europejczykami aspirującymi do klasy średniej? 26, 27, 28 i 29 stycznia 2012, godz. 19.00 w Łaźni Nowej odbędzie się spektakl "W imię Jakuba S." w reżyserii Moniki Strzępki.

Koprodukcja: Teatr Dramatyczny M. St. Warszawy /Teatr Łaźnia Nowa / Festiwal Boska Komedia

Reżyseria – Monika Strzępka, Scenariusz i dramaturgia – Paweł Demirski, Asystent
reżysera – Iwona Kaszkowiak, Scenografia i kostiumy – Michał Korchowiec, Muzyka
– Jan Suświłło, Ruch sceniczny – Rafał Urbacki, Obsada: Klara Bielawka, Anna Kłos-Kleszczewska, Alona Szostak, Krzysztof Dracz, Dobromir Dymecki, Paweł Tomaszewski, Sławomir Grzymkowski

Większość polskiego społeczeństwa ma korzenie na wsi. Nie tej dworkowo-ziemiańsko- szlacheckiej, tylko tej duszonej pańszczyzną, tej chłopskiej, tej chamskiej. Dlaczego w takim razie w kalendarzu polskich świąt nie ma święta zniesienia pańszczyzny? Czy tylko dlatego, że to obca administracja przeprowadzała tę reformę? Czy może po prostu wolelibyśmy o sobie myśleć jako o potomkach tej „lepszej” części narodu. Tej opłakującej dwory zamienione na PGRy? Dzisiejsi aspirujący do klasy średniej to potomkowie Jakuba Szeli. Przyglądamy się tej postaci z perspektywy, która bierze pod uwagę podział klasowy i nieludzkość pańszczyzny. Czy chłopskie państwo Szeli miało jakiś sens? Czy jesteśmy w stanie przyjąć i rozpoznać inne tropy tożsamości niż te uczone w szkołach, gdzie Szela był mściwym prymitywem i zdrajcą, a jego rabacja jedynie inspirowanym przez austriacką administrację mordem na najlepszych synach narodu polskiego? Czy wobec nadchodzącego głośnymi krokami porządku będziemy w stanie porzucić swoje wspomnienia polityki historycznej i tożsamościowej? Czy w ogóle możliwe jest bez wstydu powiedzieć, że dziś jesteśmy europejczykami, bo potrafiliśmy kiedyś mordować?

Premiera – 8 XII 2011 / Boska Komedia
Premiera w Teatrze Dramatycznym Warszawie – 18 XII 2011
Czas trwania 150 minut

Bilety: 30/40zł (ulgowe/ normalne).


MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook