Żydowskie Muzeum Galicja


Żydowskie Muzeum Galicja
Adres
Miasto: Kraków
Ulica: ul. Dajwór 18

Kontakt
Pokaż dane kontaktowe >>>

Żydowskie Muzeum Galicja powstało, by upamiętnić ofiary Holokaustu oraz ukazać historię i kulturę Żydów z nowej perspektywy. Muzeum znajduje się na krakowskim Kazimierzu, w sercu dawnej żydowskiej dzielnicy miasta. Jesteśmy instytucją pożytku publicznego zarejestrowaną w Polsce i Wielkiej Brytanii. Naszym celem jest rewizja tradycyjnych stereotypów dotyczących żydowskiej przeszłości w Polsce oraz pomoc zarówno Polakom jak i Żydom w zrozumieniu własnej historii.

Stała wystawa muzeum, Śladami Pamięci, zyskała uznanie w oczach odwiedzających i krytyków z całego świata. Muzeum organizuje i gości również wystawy czasowe. Oferujemy jeden z najbogatszych w Polsce programów wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, dostosowanych zarówno dla odbiorców indywidualnych jak i dla zorganizowanych grup. Nasze Multimedialne Centrum Edukacyjne zawiera nieustannie rozszerzaną kolekcję unikalnych filmów poświęconych żydowskiej kulturze i holokaustowi. Prowadzimy wszechstronną działalność badawczą i wydawniczą. Muzealna księgarnia jest jedną z największych tego typu w Polsce. Nasza kawiarnia oferuje bogaty wybór napojów i przekąsek; zapewniamy również kompleksowe usługi kateringowe.

Muzeum mieści się w odrestaurowanym, postindustrialnym budynku przedwojennego młyna. Wnętrze subtelnie łączy nowoczesne materiały - szkło, metal i ciemne drewno - z oryginalnymi elementami struktury budynku. Otwarta przestrzeń pozwala na organizowanie wystaw, koncertów, spotkań autorskich, wykładów czy warsztatów. Regularnie gościmy lokalnych artystów i muzyków.

Muzeum zatrudnia ponad 20 osób, m. in. w działach edukacji i badań, projektów i publikacji, marketingu, w administracji i księgowości. Dyrektorem muzeum jest Jakub Nowakowski, a jego wysiłki wspierane są przez Radę Dyrektorów w Polsce i Radę Powierniczą w Wielkiej Brytanii. Przewodniczącym Rady Powierniczej jest Prof. Jonathan Webber (Przewodniczący UNESCO ds. Studiów Żydowskich i Międzywyznaniowych, Uniwerstet w Birmingham).

MiasteczkoStudenckie on Facebook
  • Facebook